RallyNorth.net

Haverhill Hillies Girls Cross Country '21

Sat, Nov 13, 2021 10:00 AM @ Andover
Team Final
Pentucket 63
North Andover 211
at Andover 304
Methuen 314
Central Catholic 333
Greater Lawrence 351
Haverhill 446

Caraballo, Kiley with sizzling runs

  • Currently 0.0 with 0 votes.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

There were several elite efforts by local girls in the nine state divisional cross country meets.
Methuen's Miana Caraballo and Andover's Molly Kiley renewed their rivalry in the 1A meet in Wrentham (3.1 miles). Caraballo was brilliant, taking second in 18:30.9, just 2.1 seconds behind Barnstable's Ava Bullock. Kiley was right there, too, crossing the line in 18:40.0.
The next local harrier was Haverhill's Finleigh Simonds in 21st place.
Another local performance of note was North Andover's Luna Prochazkova taking second in the 1B meet at Wrentham in 19:07.1. She led the Scarlet and Black to an eighth-place out of 23 1B qualifiers.
Whittier's Noel Tripp again proved she can run with the best in the area and beyond. She took 13th in 21:09 at the 2A meet in Gardner (3.1 miles).
The top local girls team was Pentucket, which took home the silver at the 2B race in Gardner with 63 points. Holliston won with 25.
Leading the way for Pentucket were Phoebe Rubio (5th, 19:34.5), Kaylie Dalgar (9th) and Audrey Conover (14th).

Game Statistics:

STATE DIVISION 1A
at Wrentham (3.1 miles)

Winner/top area finishers (157 finishers): 1. Ava Bullock Barnstable 18:28.8, 2. Miana Caraballo Meth 18:30.9, 4. Molly Kiley And 18:40.0, 21. Finleigh Simonds Hav 19:41.0, 31. Alyssa Rosano Meth 19:58.1, 64. Emily Charest Meth 20:55.9, 66. Leila Boudries And 20:56.3, 73. Claire Demersseman And 21:03.7, 75. Lauren Downer Hav 21:05.9
Team scores (22 teams): 1. Weymouth 88, 13. Andover 304, 14. Methuen 314, 18. Haverhill 446

STATE DIVISION 1B
at Wrentham (3.1 miles)

Winner/top area finishers (155 finishers): 1. Lily Jin Wellesley 18:39.9, 6. Luna Prochazkova NA 19:07.1, 18. Nicole Kroon NA 19:41.1, 44. Gabby Harty NA 20:17.9, 54. Leigha Leavitt NA 20:39.7
Team scores (23 teams): 1. Marshfield 107, 8. North Andover 211

STATE DIVISION 1C
at Wrentham (3.1 miles)

Winner/top area finishers (139 finishers): 1. Daphne Theiler Sharon 18:33.8, 32. Sydney Ng CC 20:46.6, 40. Olivia Guillet CC 21:05.9, 65. Emma D'Agostino CC 22:21.2
Team scores (20 teams): 1. Bishop Feehan 72 (wins tiebreaker), 2. Oliver Ames 72, 12. Central Catholic 333


STATE DIVISION 2A
at Gardner (3.1 miles)

Winner/top area finishers (112 finishers): 1. Samantha Seabury Wakefield 18:52; 13. Noel Tripp Whittier 21:09, 48. Eriana Valverde Gr. Lawrence 23:43, 87. Hanna Acevedo Gr. Lawrence 25:56
Team scores (14 teams): 1. Wakefield 51, 14. Greater Lawrence 351

STATE DIVISION 2B
at Gardner (3.1 miles)

Winner/top area finishers (154 finishers): 1. Carmen Luisi Holliston 18:41.2, 5. Phoebe Rubio Pent 19:34.5, 9. Kaylie Dalgar Pent 20:37.0; 14. Audrey Conover Pent 20:53.0; 17. Libby Murphy Pent 20:59.0; 18. Ella Edic Pent 21:00.8, 36. Emily Rubio Pent 21:43.8
Team scores (23 teams): 1. Holliston 25, 2. Pentucket 63

 

STATE DIVISION 2C
at Gardner (3.1 miles)

Winner/top area finishers (152 finishers): 1. Molly Lashley Whitinsville Christian 18:50

Team scores (21 teams): 1. Whitinsville Christian 34

 

 

0 Story Comments