RallyNorth.net

Haverhill Hillies Boys Track and Field '18

Sat, Apr 14, 2018 10:00 AM @ Haverhill
Team Final
Pinkerton 2
at Haverhill 0
North Andover 0

Central boys and girls victorious at Ottaviani Invite

  • Currently 0.0 with 0 votes.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Sunday, May, 13 By Jeff Hamrick

HAVERHILL — Looking for a third consecutive 100-meter title at the Ottaviani Invitational, Trinity Tapper entered Saturday’s race with leg problems.

By the time she finished, the North Andover junior knew she had a legitimate rival for a teammate.

Continuing the success she had indoors, freshman speedster Ava Nassar knocked off Tapper and the remainder of the field, running 13.07 and besting Molly Golden of Lowell (13.18) and Tapper (13.23).

“I was just trying to get good starts in and finish strong,” Nassar said. “I didn’t really have a certain goal or anything, but I did want to do good.”

Both also placed in the long jump, with Nassar finishing fifth, just ahead of Tapper. They also ran legs on the third-place 4-by-100 relay team.

“It was kind of an awkward moment there,” North Andover coach Rick Dellechiaie said of the 100-meter finish. “I knew that one of them could win the race. It would have been nice to see Trinity win three in a row, but coming into the race, I think Ava was just in a better position physically.

“So it was going to be a bitter-sweet moment ... The silver lining is (Tapper) lost to a teammate. We talked about the inter-squad competition, and it’s going to make them both better.

We’re looking for big things from both of them.”

While the victory might have surprised many, Nassar seemed unfazed.

“She’s been doing better than me during the indoor season, but this week has been pretty close,” Nassar said, referring to Tapper. “This doesn’t really (change season) goals, but I’d like to qualify for freshman (nationals) at some point in the season.”

Tapper didn’t let the defeat dampen a solid day despite the injury.

“I won it the past two years, so I thought I’d push through and try to win again,” said Tapper, who is battling shin splints. “But I want to see (Nassar) succeed. Honestly, she’s very sweet.

I’m going to try to take a break during (spring vacation) and see if (the shins) can heal.”

CENTRAL SWEEPS

After finishing second to Pinkerton each of the previous two years, the Central Catholic boys blazed to a team title with 137 points and six champions. Pinkerton, which had five winners, was second with 110. Haverhill was fourth with 41.

The Raider girls defended their title, eclipsing the field with 76 points, while Pentucket and Lowell tied for second with 64. Haverhill was fifth with 55.

SUPER SAIGE

Pentucket senior Saige Tudisco was named the girls’ outstanding performer after a solid start to her outdoor season.

The University of New Hampshire recruit repeated in the long jump (17-2.75), breezed to a 200-meter win in a meet-record 26.33 and also ran the second leg on the second-place 4-by-400 relay.

“I don’t run (the 200) usually,” said Tudisco, the reigning E-T MVP for both the outdoor and indoor seasons. “I only do it in the heptathlons, so it was just for fun. I didn’t expect a meet record, but I’m happy with the time and the performance. I may run it a little more now.”

RAIDER DOMINANCE

Central Catholic’s Gregory Desrosiers was named the boys’ outstanding performer after winning the 400-meter hurdles (57.49) and placing second in the triple jump behind Joron Harrell of Pinkerton.

“It was a good race,” Desrosiers said. “When the race started, I stuttered on my first hurdle and I stumbled. So, I was kind of worried during the race, but I was able to calm myself down and get my rhythm going. I was surprised (to be named outstanding performer), but it’s an honor.”

Teammate Kalvin Guillermo repeated in the shot put with a throw of 51-4, three feet farther than runner-up Kaleal Cerafici of Pinkerton.

“I had a shaky second flight, fouling on my first two throws but I finally got it out there,” said Guillermo, who is headed to Trinity University. “I wasn’t doing so good, but that 51 on the first throw (in the finals) got me excited. I wasn’t expecting much because of the weather.”

Other Central victories came via Bret Edwards (high jump), Sam Wall (pole vault), Anthony Mendonca (long jump), and the 4-by-800 relay team.

KUDOS TO KITCHINGS

Jayla Kitchings led a strong Hillie showing, winning the 100 hurdles in a time of 15.63, almost a full second ahead of the 16.5 posted by runner-up Haley Lightbody of Reading. The junior also finished second in the long jump and ran a leg on the 4-by-100 team which finished fourth.

“I just tried to keep warm and do my best,” Kitchings said. “I just went out there and attacked the hurdles.”

DEFENDERS TRIUMPH

Seven of the eight returning champs in the field successfully defended.

In addition to Tudisco on the girls side, North Andover’s Grace Fallon repeated in the discus with a toss of 115-07.

Pinkerton had three boys repeat led by Jadyn Ruimwijk in the 200 (22.86). Noah Woodman also won the 400 (52.0) while Harrell conquered the triple jump (41-03.5). The other Astro title was provided by the 4-by-100 relay.

The remaining boys’ defender was discus winner Matt McDermott (158-05).

LOCAL WINNERS

Pentucket sophomore Peter Lopata won the mile with a fine time of 4:33.24, and the Haverhill boys won the 4-by-400 relay.

In girls action, Central’s Carla Bouchrouche won the 400 hurdles, Haverhill also saw Gabrielle DeRoche win the mile and Alexandra Auguste the high jump. Pinkerton had wins in the 400 from Amelia Graves, who also finished third in the javelin, and the 800 from Macy Graves. Methuen captured the 4-by-400 relay.

OTHER HIGHLIGHTS

Windham’s Robby St. Laurent finished second in the 2-mile in a school record 10:06.79, topping a mark set by Peter Caron two years ago. ... In maybe the best race of the day, Pinkerton’s Adam Spencer was out leaned at the finish line of the 110-meter hurdles in a photo finish with Dracut’s Jovan Aigbekaen.

Ottaviani Boys Invitational

Team scores: Central Catholic 137, Pinkerton 110, St. John’s 60, Haverhill 41, Reading 39, Cambridge 25, Memorial 19, Windham 17, Methuen 17, Pentucket 16, Dracut 16, North Andover 14, Gloucester 13, Andover 11, Mt. Greylock 6, Chelmsford 3, Whittier 2, Hampden Charter 2

Winners and top area placers (top 6):

Pole vault: 1. Sam Wall (CC) 12-6, 2. Nathan Miller (Pink) 11-6; Shot put: 1. Kalvin Guillermo (CC) 51-4, 2. Kaleal Cerafici (Pink) 48-4, 4. Osho Omoyeni (CC) 47-1, 6. Matt McDermott (And) 42-10 1/2; Discus: 1. Matt McDermott (And) 158-5, 2. Ryan Burns (CC) 128-3, 6. Samir Perez (CC) 115-4; Javelin: 1. John King (Pink) 171-9, 3. Anthony Caggianelli (CC) 132-7, 4. Brendan Cesati (CC) 131-8, 5. Jacob Northrup (Pink) 127-5; Long jump: 1. Anthony Mendonca (CC) 19-11, Patrick Cotnoir (Pink) 19-11, 4. John Brooks (Pink) 19-6 1/2, James Sorenson (CC) 19-6 1/2; Triple jump: 1. Joron Harrell (Pink) 41-3, 2. Greg Desrosiers (CC) 40-11, 3. Isaac Frederique (Meth) 38-5, 6. Mathias Villafane (CC) 37-7; High jump: 1. Bret Edwards (CC) 5-10, 4. Adam Spencer (Pink) 5-8, 5. Matt Small (Pink) 5-8; Frosh-Soph shot put: 1. Michael Sader (CC) 40-4 1/4, 2. Ryan McCarthy (Whit) 37-5 3/4; 3. Jonathan Quigley 35-2 3/4, 4. Senan Byrne (Hav) 35-2 3/4

110 hurdles: 1. Jovan Aigbekaen (Drac) 15.09 2. Adam Spencer (Ounk) 15.10, 3. Jack Clohisy (Pent) 15.88; 100 meters: 1. Peter Oliver (SJ) 11.53, 3. Matt Villafane (CC) 11.55, 4. Matt Garafano (Wind) 11.60, 5. Thomas O’Mahoney (Whit) 11.62; Mile: 1. Peter Lopata (Pent) 4:33.24, 2. Tim Corliss (Hav) 4:34.10, 4. Spenser Sawyer (Wind) 4:35.58, 6. Evan Fagan (CC) 4:40.92; 4x100 relay: 1. Pinkerton 44.35, 3. Central 44.68; 400: 1. Noah Woodman (Pink) 52.0; 400 hurdles: 1. Greg Desrosiers (CC) 57.49, 2. Conor Seleny (Pink) 59.21, 3. Greg Donahue (CC) 59.76; 800: 1. Tyler Griffin (SJ) 2:00.41, 2. Keith May (Hav) 2:00.77, 3. Jacob St. Onge (Meth) 2:03.36, 5. Michael Blanchard (CC) 2:06.37; 200: 1. Jadyn Ruimwijk (Pink) 22.86, 2. Sean Glass (Hav) 23.17, 3. Edward Lundy (CC) 24.19, 4. Stanley Hancu (Meth) 24.26; 2-mile: 1. Dominic Mastromatteo (SJ) 10:05.86, 2. Robby St. Laurent (Wind) 10:06.79, 3. Cam Leonard (CC) 10:10.13, 6. Sam Cook (Meth) 10:19.30; 4x400 relay: 1. Haverhill 3:36.06, 2. Pinkerton 3:36.88, 3. Central 3:41.66; 4x800 relay: 1. Central 8:31.67, 3. Haverhill 8:58.48;; Frosh-Soph mile: 1. Zach Plaza (Pink) 4:59.33, 4. Nolan Preble (Pink) 5:03.3; Frosh-soph 200: 2. Hayden Makarow (Hav) 24.12, 3. Evan Mills (CC) 24,73, 5. James Sorenson (CC) 24.81

Ottaviani Girls Invitational

Team scores: Central 76, Pentucket 64, Low2ell 64, Reading 57, Haverhill 55, North Andover 49, Pinkerton 47, Cambridge 24, Methuen 22, Dracut 20 Milton 17, Chelmsford 16, Gloucester 12, Whittier 8, Maynard 8, Andover 6, Mt. Greylock 5, Windham 4

Winners and top area placers (top 6):

Pole vault: 1. Haley Lightbody (Read) 10-6, 3. Megan Qualters (Pink) 8-0, 4. Marryn Dennis (Pink) 7-6; Shot put: 1. Khadija Romain (Camb) 35-1 1/4, 3. Hanna Wilen (And) 31-0 1/2. 4. Nadia El-Fakih (CC) 29-1 1/2. 5. Lindsey Fevry (Pent) 28-6, 6. Adrianna Buccieri (Pink) 2804 1/4; Discus: 1. Grace Fallan (NA) 115-7, 3. Marianna Millr (CC- 96-10, 5. Emily Grant (NA) 90-4; Javelin: 1. Eruin McMeniman (Drac) 125-0, 3. Amelia Graves (Pink) 97-8, 5. Laurel Breen (Pink) 91-9, 6. Allison Rodriguez (NA) 89-0; Long jump: 1. Saige Tudisco (Pent) 17-2 3/4, 2. Jayla Kitchings (Hav) 16-2, 3. Kaley Enright (Pent) 15-11, 5. Ava nassar (NA) 15-7, 6. Trinity Tapper (NA) 15-6 1/2; Triple jump: 1. Sophie Wright (Camb) 33-9 1/4, 3. Julia Worden (CC) 32-11, 4. Scarlett Souter (Wind) 31-10, 6. Sara Bagley (NA) 31-1 1/2; High jump: 1. Alex Auguste (Hav) 5-0, 2. Hannah Sevene (Hav) 4-8, 3. Helen Connolly (CC) 4-8, 5. Alessandra Antonelli (NA) 4-6, 6. Nicole Tudisco (Pent) 4-6; Frosh-Soph shot put: 1. Tara Thompson (Hav) 28-4 1/2. 2. Kathryn Corcoran (CC) 27-3, 4. Molly Savory (NA) 26-7

100 hurdles: 1. Jayla Kitchings (Hav) 15.63; 100 meters: 1, Ava Nassar (NA) 13.07, 3. Trinity Tapper (NA) 13.23, 4. Nadeshka Bridgewater (CC) 13.26, 5. Nicole Alves (Pink) 13.67; Mile: 1. Gabby DeRoche (Hav) 5:35.06, 2. Siobhan O’Keefe (Pent) 5:37.68, 4. Abby Mostromonaco (NA) 5:47.83, 5. Laura Abreu (Meth) 5:56.92; 4x100 relay: 1. Lowell 51.56, 2. Central 52.23, 3. North Andover 52.98, 4. Haverhill 53.06, 6. Pinkerton 53,64; 400: 1. Amelia Graves (Pink) 1:00.85, 2. Syeira Campbell (Pent) 1:02.44, 4. Stephanie Ceballos (Meth) 1L04.01, 5. Helen Connolly (CC) 1:04.25, 6. Amanda VanCor (Hav) 1:04.91; 400 hurdles: 1. Carla Bouchrouche (CC) 1:11.55; 800: 1. Macy Graves (Pink) 2:23.86, 2. Sarah Freeman (CC) 2:25.92, 4. Sara Fragione (Meth) 2:26.03; 200: 1. Saige Tudisco (Pent) 26.33, 4. Kaley Enright (Pent) 27.29, 5. Julia Worden (CC) 27.81; 2-mile: 1. Holly Fossa (Glou) 11:57.77, 2. Kathryn Montgomery (CC) 12:23.79, 3. Samantha Matthews (Pent) 12:34.38; 4x400 relay: 1. Methuen 4:15.72, 2. Pentucket 4:18.65, 3. Central 4:20.35, 4. Pinkerton 4:30.87, 5. Haverhill 4:35.81; 4x800 relay: 1. Lowell 10:24.07, 3. Central 10:36.32, 4. North Andover 11;21.17, 5. Haverhill 12;14.95; Frosh-Soph 200: 1. Kiara Rosario (Camb) 28.87, 3. Faith lee (CC) 29.46, 6. Tara Thompson (Hav) 29.71; Frosh-Soph mile: 1. Brianna Harrington (Hav) 5:52.57, 2. Ariann LeCours (Hav) 5:57.18, 5. Lauren O’Connell (NA) 6:08.82, 6. Emily Kawiecki (Pent) 6:09.35

Game Statistics:

Haverhill Invitational

Team scores: Central Catholic 137, Pinkerton 110, St. John's 60, Haverhill 41, Reading 39, Cambridge 25, Memorial 19, Windham 17, Methuen 17, Pentucket 16, Dracut 16, North Andover 14, Gloucester 13, Andover 11, Mt. Greylock 6, Chelmsford 3, Whittier 2, Hampden Charter 2

Winners and top area placers (top 6):

Pole vault: 1. Sam Wall (CC) 12-6, 2. Nathan Miller (Pink) 11-6; Shot put: 1. Kalvin Guillermo (CC) 51-4, 2. Kaleal Cerafici (Pink) 48-4, 4. Osho Omoyeni (CC) 47-1, 6. Matt McDermott (And) 42-10 1/2; Discus: 1. Matt McDermott (And) 158-5, 2. Ryan Burns (CC) 128-3, 6. Samir Perez (CC) 115-4; Javelin: 1. John King (Pink) 171-9, 3. Anthony Caggianelli (CC) 132-7, 4. Brendan Cesati (CC) 131-8, 5. Jacob Northrup (Pink) 127-5; Long jump: 1. Anthony Mendonca (CC) 19-11, Patrick Cotnoir (Pink) 19-11, 4. John Brooks (Pink) 19-6 1/2, James Sorenson (CC) 19-6 1/2; Triple jump: 1. Joron Harrell (Pink) 41-3, 2. Greg Desrosiers (CC) 40-11, 3. Isaac Frederique (Meth) 38-5, 6. Mathias Villafane (CC) 37-7; High jump: 1. Bret Edwards (CC) 5-10, 4. Adam Spencer (Pink) 5-8, 5. Matt Small (Pink) 5-8; Frosh-Soph shot put: 1. Michael Sader (CC) 40-4 1/4, 2. Ryan McCarthy (Whit) 37-5 3/4; 3. Jonathan Quigley 35-2 3/4, 4. Senan Byrne (Hav) 35-2 3/4

110 hurdles: 1. Jovan Aigbekaen (Drac) 15.09 2. Adam Spencer (Ounk) 15.10, 3. Jack Clohisy (Pent) 15.88; 100 meters: 1. Peter Oliver (SJ) 11.53, 3. Matt Villafane (CC) 11.55, 4. Matt Garafano (Wind) 11.60, 5. Thomas O'Mahoney (Whit) 11.62; Mile: 1. Peter Lopata (Pent) 4:33.24, 2. Tim Corliss (Hav) 4:34.10, 4. Spenser Sawyer (Wind) 4:35.58, 6. Evan Fagan (CC) 4:40.92; 4x100 relay: 1. Pinkerton 44.35, 3. Central 44.68; 400: 1. Noah Woodman (Pink) 52.0; 400 hurdles: 1. Greg Desrosiers (CC) 57.49, 2. Conor Seleny (Pink) 59.21, 3. Greg Donahue (CC) 59.76; 800: 1. Tyler Griffin (SJ) 2:00.41, 2. Keith May (Hav) 2:00.77, 3. Jacob St. Onge (Meth) 2:03.36, 5. Michael Blanchard (CC) 2:06.37; 200: 1. Jadyn Ruimwijk (Pink) 22.86, 2. Sean Glass (Hav) 23.17, 3. Edward Lundy (CC) 24.19, 4. Stanley Hancu (Meth) 24.26; 2-mile: 1. Dominic Mastromatteo (SJ) 10:05.86, 2. Robby St. Laurent (Wind) 10:06.79, 3. Cam Leonard (CC) 10:10.13, 6. Sam Cook (Meth) 10:19.30; 4x400 relay: 1. Haverhill 3:36.06, 2. Pinkerton 3:36.88, 3. Central 3:41.66; 4x800 relay: 1. Central 8:31.67, 3. Haverhill 8:58.48;; Frosh-Soph mile: 1. Zach Plaza (Pink) 4:59.33, 4. Nolan Preble (Pink) 5:03.3; Frosh-soph 200: 2. Hayden Makarow (Hav) 24.12, 3. Evan Mills (CC) 24,73, 5. James Sorenson (CC) 24.81

0 Story Comments